Wesołych Świat oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzy zarząd klubu.

Mikołajki 2018

Dzisiaj w Świdnicy najmłodsze zawodniczki i zawodnicy naszego klubu brali udział w  Mikołajkowych  zawodach szermierczych. Puchary oraz drobne upominki wręczała wicedyrektor naszej szkoły Pani Beata Strzelczyk. Wszystkim uczestnikom gratulujemy !

Pięciu reprezentantów lubuskiej szermierki w finałach międzynarodowego turnieju szermierczego w Pradze.

W miniony weekend zawodniczki i zawodnicy z klubów ZKS Drzonków oraz FLESZ Świdnica brali udział w zawodach szermierczych w Pradze. 25 osób przez dwa dni walczyło w co rocznym maratonie szermierczym w którym łącznie wystartowało 250 zawodniczek i zawodników z kilku krajów Europy. Bardzo dobrze wypadła cała reprezentacja, a w szczególność Dominika Pawłowska z FLESZ Świdnica, która zwyciężyła w rywalizacji dziewcząt. Młodsza zawodniczka klubu ze Świdnicy Zofia Parysek zajęła wysokie 5 miejsce. W tym roku wśród panów  triumfował pięcioboista Szymon Staśkiewicz z ZKS Drzonków. Na pozycji piątej zameldował się nasz weteran Mirosław Węcławski. Startujący pierwszy raz w tej imprezie Tomasz Witosławski zakończył zmagania na miejscu 7. Młodsze zawodniczki i zawodnicy z naszych klubów również dobrze walczyli nabywając nowe umiejętność szermiercze.

Od najmłodszych do najstarszych !

W miniony weekend odbyły się 4 imprezy szermiercze z udziałem zawodniczek i zawodników Szkolnego Klubu Szermierczego „Flesz” Świdnica oraz Zielonogórskiego Klubu Sportowego w Drzonkowie.

W Gliwicach walczyli najmłodsi w turnieju „Szpada z gwiazdką”. W kategorii młodzików Wojciech Marczak wywalczył srebrny medal. Antoni Bednarski w kategorii dzieci zajął trzecie miejsce, Nikola Niesyn 10, a Kornelia Nieczkowska 14.

W Warszawie odbyła się II edycja Pucharu Polski Seniorek i Seniorów. W stawce ponad  200 zawodniczek i zawodników najlepiej zaprezentowali Zofia Parysek plasując sie na miejscu 36, się Apolonia Lenckosz zajmując 39 miejsce  oraz Igor Powroźnik, który uplasował się na miejscu 38.

W Luksemburgu odbył się Puchar Świata Juniorek w szpadzie. W gronie 142 zawodniczek nasze reprezentantki Dominika Pawłowska i Weronika Marucha uplasowały się odpowiednio na 90 i 92 miejscu. Obie zawodniczki z początkiem stycznia 2019 roku jadą na kolejną edycję do Włoch. Głównym celem naszych zawodniczek jest start w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski Juniorek.

Najstarszy nasz reprezentant trener i za razem zawodnik Pan Mirosław Węcławski w Gdańsku wywalczył tytuł wice mistrza Polski Weteranów. To kolejny sukces naszego starszego zawodnika  na arenach krajowych, który w przyszłym roku będzie startował w zawodach międzynarodowych broniąc barw kraju w głównych imprezach szermierczych.

Reprezentanci Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica trenują w Przesiece

Trwa konsultacja szkoleniowa naszych zawodniczek i zawodników trenujących szermierkę. Jak co roku o tej porze jesteśmy w górach w miejscowość Przesieka. Trenerzy Jarosław Czorniczek oraz Mirosław Księżyk prowadzą zajęcia ze swoimi grupami. Dodatkowe wsparcie otrzymaliśmy od Pani Małgorzaty Furmanek, która na co dzień prowadzi zajęcia sportowe  w naszej szkole w Świdnicy.

Dodaj nagłówek

Jestem paragrafem. Kliknij tutaj, aby dodać swój własny tekst i mnie edytować. Jestem świetnym miejscem, aby opowiedzieć Twoją historię i przedstawić się osobom odwiedzającym Twoją stronę.

Puchar Polski juniorek i juniorów młodszych w Warszawie

W stolicy odbyła się kolejna edycja  Pucharu Polski w szpadzie w obsadzie międzynarodowej. W zawodach brało udział przeszło 244 zawodniczek i zawodników z kraju i za zagranicy. Kolejne punkty do przyszłorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zdobyli reprezentanci Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica. W rywalizacji dziewcząt na 10 miejscu zakończyła turniej Marta Michalczyk. Apolonia Lenckosz zajęła 26 miejsce. Zwyciężyła Kinga Zgryźnik z Rybnika. W rywalizacji chłopców najwyżej sklasyfikowanym naszym zawodnikiem był Wojciech Marczak, który jako młodzik zajął wysoką 14 pozycję. Arkadiusz Kozłowski uplasował się na miejscu 25, a Hubert Samborski na 41. W turnieju męskim triumfował reprezentant Warszawy Jan Socha.

Nikola Niesyn na 3 miejscu w Szczecinie, Dominika Pawłowska na 5 miejscu w Rybniku

Co roczny turniej szermierczy pod nazwą „Puchar Ziem Północnych” został przeprowadzony w miniony weekend w Szczecinie. W zawodach wystartowało przeszło 200  zawodniczek i zawodników  z kilkunastu klubów krajowych. Nie zabrakło licznej reprezentacji ze Szkolnego Klubu Szermierczego ”FLESZ” Świdnica. W kategorii dzieci trzecią lokatę zajęła Nikola Niesyn, która w walce o wejście do finału uległa Martynie Milińskiej (Gryfek- Szczecin) 8/5. Zwyciężyła zawodniczka z Kalwarii Zebrzydowskiej Alicja Goczał. W tej samej kategorii wiekowej Karolina Nieczkowska uplasowała się na miejscu 11, Martyna Nowak na 13, a Aleksandra Oklejewicz na 21.

W kategorii młodziczek najwyżej sklasyfikowaną szpadzistkom z naszego klubu została Julia Stasiukiewicz zajmując 14 miejsce. Hania Kacała zajęła 23 pozycję, a Kornelia Pałasik zakończyła zmagania szermiercze na miejscu 30.

W juniorkach młodszych dobrze zaprezentowała się Aleksandra Krynicka plasując się na 9 miejscu. Aleksandra Nowak zajęła miejsce 14.

Wśród chłopców w kategorii dzieci również na 9 miejscu plasował się Antoni Bednarski, Bartosz Kuźnik zajął miejsce 19. Wojciech Marczak wywalczył 12 pozycję w kategorii młodzików, Błażej Bednarski wywalczył miejsce 25, Jakub Gajewski 27, a  Jakub Hałałuda 31. W kategorii juniorów młodszych Gustaw Feliński zajął 8 miejsce.

 

Równolegle w Rybniku odbyła się kolejna edycja Pucharu Polski juniorek i juniorów w obsadzie międzynarodowej. Wśród panów najwyżej sklasyfikowany z naszego klubu został Sebastian Michalczyk, który zajął 15m. Arkadiusz Kozłowski zakończył zmagania na miejscu 70, Gerard Machel na 83, Hubert Samborski na 89 oraz Tadeusz Spalony na 99. Zwyciężył reprezentant Piasta Gliwice Damian Michalak.

Bardzo dobrze spisała się Dominiak Pawłowska zajmując 5 pozycję w mocno obsadzonych zawodach. W walce o strefę medalową ulega zawodnicze z Wenezueli Posada Betyumil          (triumfatorce turnieju). Warto dodać, że nasza zawodniczka ostatni tydzień przed zawodami spędziła na zgrupowaniu kadry narodowej w Spale. Biorąc pod uwagę klasyfikację krajową Dominika zajęła trzecie miejsce w rankingu Polskiego Związku Szermierczego. Koleżanki Dominiki  uplasowały się na następujących miejscach: Weronika Marucha 18, Marta Michalczyk 30, Zofia Parysek 42, Lenckosz Apolonia 60.

Puchar Polski juniorek w szpadzie kobiet – Gliwice, 21/10/2018r

Dobry start odnotowała Dominika Pawłowska, która zajęła 5 miejsce w Pucharze Polski Juniorek w szpadzie. W gronie 92 zawodniczek zwyciężyła Barbara Brych  (UKS Wołodyjowski Siemianowice . Śl.) To kolejny obiecujący start naszej reprezentantki w najważniejszych  rangą zawodów w kraju. Rok młodsza od Dominiki Weronika Marucha uplasowała się na miejscu 13, Zofia Parysek zajęła miejsce 20, Marta Michalczyk uplasowała się na miejscu 59, a Apolonia Lenckosz na 60. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z naszego klubu został Sebastian Michalczyk, który zajął 39 miejsce. Na pozycji 43 uplasował się Arkadiusz Kozłowski, a Hubert Samborski zakończył zmagania na miejscu 101.

Turniej charytatywny dla Janka

W sobotę na hali akrobatycznej przy ulicy Urszuli odbył się festyn rodzinny dla Janka. Podczas imprezy odbywały się licytacje różnych gadżetów. Były różne animacje dla dzieci, występ iluzjonisty, pokazy taneczne, piłki ręcznej oraz oczywiście szermierki. W barwach „Flesz” Świdnica wystąpili zawodnicy naszego klubu.  Gdy chłopcy walczyli ze sobą, trener opowiadał zaciekawionej publiczności o zasadach walki, broniach występujących w szermierce i o ich różnicach (pole trafienia, wygląd, waga, sposób trafienia). Widzowie byli zdumieni bardzo dobrą formą Janka.

Mateusz Chojnecki 

Arkadiusz Kozłowski na 8 miejscu w Pucharze Polski Juniorów Młodszych

W miniony weekend w Gliwicach odbył się Puchar Polski Juniorów Młodszych w szpadzie żeńskiej i męskiej. Bardzo dobrze spisał się podopieczny trenera Mirosława Księżyka Arkadiusz Kozłowski, który uplasował się na 8 miejscu. Równie dobrze wystartowała Marta Michalczyk zajmują 12 pozycję. Jest to kolejny turniej kwalifikacyjny do przeszłorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Dominika Pawłowska na zgrupowaniu w Cetniewie

Nasza zawodniczka Dominika Pawłowska uczestniczyła w zeszłym tygodni na zgrupowaniu kadry narodowej szpadzistek w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Jest to kolejny etap przygotowań naszej reprezentantki do startów ogólnopolskich i międzynarodowych w kategorii juniorek. 

Puchar Polski Seniorów w Szczecinie

Zwyciężczynią pierwszego turnieju z cyklu KGHM Tour szpadzistek okazała się Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków), która w decydującym pojedynku pokonała Barbarę Rutz (KS Szpada Wrocław) 15:8. Na trzecim miejscu sklasyfikowane zostały Ewa Nelip (UKS Żoliborz Warszawa) i Jagoda Zagała (Piast Gliwice). Najlepszą zawodniczkom z naszego klubu była Dominika Pawłowska, która zajęła 12 miejsce. Na 31 m uplasowała się Weronika Marucha, na 41 Marta Michalczyk, na 59 Apolonia Lenckosz. Wśród panów Sebastian Michalczyk zajął miejsce 63, Arkadiusz Kozłowski 65, Miłosz Cygański 66.

Antoni Bednarski na drugim miejscu w Wadowicach

Najmłodsi zawodnicy szpadowi walczyli „O Puchar Miasta Wadowice” w czterech kategoriach wiekowych. W sobotę rozegrano turniej chłopców, w niedzielę zaś rywalizowały dziewczęta. W kategorii dzieci miejsce drugie  wywalczył Antoni Bednarski. Zwyciężył Seweryn Gusta z Gliwic. W kategorii młodzików Jakub Gajewski uplasował się na 15 pozycji, Jakub Hałałuda na 17 , a Błażej Bednarski zakończył zmagania na miejscu 19. Wśród dziewcząt w kategorii dzieci 17 miejsce zajęła Nieczkowska Karolina, 31 Martyna Nowak, 43 Aleksandra Oklejewicz. W kategorii młodziczek na 15 miejscu uplasowała się Julia Stasiukiewicz

III Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w Szpadzie

W dniu 26.09.2018 odbyły się III Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w Szpadzie. Na starcie stanęło 49 zawodniczek i zawodników w kilku kategoriach wiekowych. O godzinie 14.00 turniej rozpoczęli najmłodsi w kategoriach skrzaty, zuchy oraz dzieci. Trzy godziny później do zmagań stanęli  młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy oraz zawodnicy w kategorii masters. W tym roku impreza była połączona z obchodami XXV lecia istnienia naszego klubu. Zawody uroczyście otworzył Wójt gminy Pan Adam Jaskulski, który powitał wszystkie zawodniczki, zawodników, trenerów oraz zgromadzonych rodziców. Pan Krzysztof Stefański który był współzałożycielem naszego klubu witając uczestników turnieju wspomniał o podpisanej umowie z Włoskim klubem w Bergamo, z którym nasze stowarzyszenie w przyszłości zamierza organizować wspólne zgrupowania szermiercze. Wszyscy zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystości wręczenia pamiątkowych pucharów ufundowanych przez urząd gminy w Świdnicy.

Weronika Marucha - 7 w Radlinie

Zawodniczka Szkolnego Klubu Szermierczego "FLESZ" Świdnica uplasowała się na 7 miejscu w Pucharze Polski Juniorek w szpadzie. Zwyciężyła Barbara Brych z Siemianowic  Śląskich. Na 9  miejscu sklasyfikowana została Dominika Pawłowska, 21 m zajęła Zofia Parysek, 40 m Apolonia Lenckosz , 58 m Marta Michalczyk oraz Klaudia Wilamowska 79m. W turnieju męskim najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem z naszego klubu był Sebastian Michalczyk który uplasował się na 19 pozycji. Zwyciężył Wojciech Lubieniecki z Mielca. 

Wojciech Marczak na trzecim miejscu w Częstochowie

Młodzi adepci szpady rywalizowali w Częstochowie w ramach XV edycji turnieju szermierczego młodzików i dzieci do lat 13  „Kmicic Cup”. W gronie 50 zawodników z 15 klubów Polski w rocznikach 2005-2006 trzecie miejsce zajął reprezentant Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica Wojciech Marczak. Zwyciężył Patryk Czcibor „Piast” Gliwice.  Na pozycji 21 uplasował się Jakub Gajewski, 22 Igor Grzelak, 32 Błażej Bednarski i 34 Jakub Hałałuda.

 

III Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w Szpadzie

W dniu 26.09.2018 (środa) w hali sportowej GOSiR w Świdnicy odbędzie się turniej szermierczy

„III Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w Szpadzie”. W tym roku zawody zostaną przeprowadzone wraz z obchodami XXV – lecia naszego klubu.

Poniżej zamieszczamy komunikat organizacyjny zawodów.  

Rozpoczynamy treningi od września 2018

Szkolny Klub Szermierczy "FLESZ" ŚWIDNICA informuje, że od środy 05.09.2018 rozpoczynamy treningi szermierki w szkole w Świdnicy.  Zajęcia będą się odbywały zgodnie z planem który obowiązywał w zeszłym sezonie.

Poniedziałki i środy 14.30-16.00 - grupa młodsza

Poniedziałki i środy 16.00-18.30 - grupa starsza

Tomasz Cygański 

Zgrupowanie szpadzistek w Cetniewie

Dwie zawodniczki Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica Weronika Marucha i Dominika Pawłowska uczestniczą w zgrupowaniu kadry narodowej w Cetniewie. Obie przygotowują się do nowego sezonu, który rusza z początkiem września. Przed naszymi reprezentantkami starty w zawodach o Puchar Polski oraz w  zawodach międzynarodowych.

Zgrupowanie letnie – Myślibórz 2018

Trwa wspólne zgrupowanie dwóch klubów sportowych. Jak co roku razem trenują reprezentanci Zielonogórskiego Klubu Sportowego w Drzonkowie (pięciobój nowoczesny) oraz Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica (szermierka). Oba stowarzyszenia, od wielu lat, organizują wspólne treningi, głównie związane z konkurencją szermierki. W tym roku gościmy w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu. Dodatkową motywacją są zajęcia z zawodniczkami i zawodnikami z miejscowego klubu „MKP” Myślibórz, którego szkoleniowcy od lat współpracują z ZKS Drzonków. Nasi podopieczni mają możliwość skorzystania z pływalni, sali szermierczej, strzelnicy, stadionu oraz wszelkiego rodzaju boisk sportowych. Oba nasze klubu są dofinansowane w ramach kadr wojewódzkich ze środków MSiT oraz Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Na obozie kunsztu trenerskiego dopilnowują trenerzy: Marita Horbacz, Marcin Horbacz, Jarosław Czorniczek oraz Piotr Tarasiewicz.

Walne zgromadzenie delegatów !

 

Zarząd Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica informuje, że w dniu 12.09.2018 odbędzie się walne zgromadzenie delegatów naszego klubu poświęcone zmianie statutu oraz zatwierdzaniu sprawozdania finansowego za 2017 rok.

 • Pierwszy termin o godzenie 18.00, drugi termin o godzinie 18.15
 • Miejsce: Zespół Szkolno- Przedszkolny w Świdnicy ul. Ogrodowa 36

 

Zapraszamy wszystkich członków naszego klubu.

Tomasz Cygański

 

Letnie zgrupowanie zakończone.

Szermiercze zgrupowanie w Przesiece trwało 10 dni . Wszyscy trenowali i brali aktywny udział z obozie. Przed nami starty w zawodach krajowych oraz międzynarodowych. 

 

Letnie zgrupowanie w Przesiece

Rozpoczęliśmy co roczne zgrupowanie letnie. Po raz kolejny gościmy w pensjonacie "Bałtyk" w miejscowości Przesieka. Grupa liczy 21 zawodniczek i zawodników. Po zakończeniu wakacji przed nami starty w zawodach krajowych i międzynarodowych. 

Walczyliśmy dla Janka Mieszkiełły !

Dzisiaj w hali sportowej WOSiR w Drzonkowie odbył się charytatywny turniej szermierczy poświęcony zbiórce pieniędzy dla naszego zawodnika Janka Mieszkiełły. W zawodach wystartowała 60 zawodniczek i zawodników z klubów: Flesz Świdnica, ZKS Drzonków, Muks-11 i Olimp Lubin.

 

JANEK WALCZYLIŚMY DLA CIEBIE !!!

WRACAJ DO ZDROWIA !!!

Dni Ziemi Świdnickiej 2018

W tym roku nasz klubu brał udział w obchodach Dni Ziemi Świdnickiej. 

POMOC DLA JANKA MIESZKIEŁŁY

POMOC DLA JANKA MIESZKIEŁŁY

Prosimy o pomoc dla Janka Mieszkiełły. Janek jest zawodnikiem Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica. Dotknęła go poważna choroba. Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którzy mogą pomóc.  Janek czeka.

Pomóc Jaśkowi można dokonując wpłaty na konto:

 

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”

 

Bank BZ WBK

31 1090 2835 0000 0001 2173 1374

Tytułem: “1596 pomoc dla Jasia Mieszkiełło”

 

wpłaty zagraniczne – foreign payments to help Jas:

 

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”

 

PL31109028350000000121731374

swift code: WBKPPLPP

 

Bank Zachodni WBK

 

Title: “1596 Help for Jas Mieszkiello”

 

Aby przekazać 1% podatku dla Jaśka:

 

należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243

 

oraz w rubryce ’Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%’ wpisać “1596 pomoc dla Jasia Mieszkiełło”

 

https://www.kawalek-nieba.pl/jas-mieszkiello/

Jasiek zaraz skończy 13 lat. To nasz ukochany mały brat, dzielny szermierz, wesoły i zadziorny nastolatek. Od dwóch miesięcy Jasiek skarżył się na zawroty głowy, które z czasem zaczęły powodować mdłości. Po serii badań lekarskich otrzymaliśmy diagnozę. Okazało się, że w samym środku mózgu u Jaśka wyrósł 5 centymetrowy guz.

 

Jasiek przez ostatnie pół roku rósł jak na drożdżach, niestety guz razem z nim. Lekarze w Polsce proponują tylko radioterapię, która jednak nie daje dużych szans całkowitego wyleczenia. Guz skrył się tak, że na tę chwilę żaden neurochirurg do niego nie dosięgnie. Jesteśmy w kontakcie z wieloma zagranicznymi ośrodkami, które oferują pomoc. Jednak na tę chwilę Jasiek musi przejść szereg 30 naświetlań. Dopiero reakcja guza na naświetlania pozwoli nam wybrać najlepszą metodę leczenia.

 

Centrum Zdrowia Dziecka poinformowało nas wprost, że dalsze leczenie Jaśka na pewno musi się odbyć za granicą. Koszty leczenia oraz zagranicznych konsultacji są ogromne, dlatego już teraz prosimy Państwa o wsparcie.

 

Marta Michalczyk - 5 na Mistrzostwach Polski Młodzików

W miniony weekend w Katowicach odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w szpadzie. Znakomicie wystartowała nasza reprezentantka Marta Michalczyk, która w turnieju indywidualnym zajęła wysokie 5 miejsce. Zwyciężyła reprezentantka Rybnika Alicja Klasik. Na miejscu 17 uplasowała się Aleksandra Krynicka, a na 96 m Hanna Kacała. Wśród chłopców najwyżej sklasyfikowany z naszego klubu został Wojciech Marczak, który zajął 32 miejsce. Błażej Bednarski uplasował się na pozycji 52, Antoni Bednarski 68, Jakub Gajewski 75 oraz Igor Grzelak (ZKS Drzonków ) na miejscu 84.

W konkurencji drużynowej na 21 ekip nasi chłopcy uplasowali się na miejscu 11, a dziewczęta na 12.

Turniej szermierczy z okazji Dnia Dziecka

W dniu dzisiejszym 04.06.2018r w sali szermierczej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świdnicy odbył się turniej szermierczy z okazji Dnia Dziecka. W zawodach uczestniczyła najmłodsza grupa młodych adeptów naszego klubu. Nagrody wręczała Pani Teresa Przykuta oraz Pan Jerzy Piotrowski.

Wszystkim gratulujemy. 

Turniej szermierczy w Krakowie

W sobotę 12.05.2018r w Krakowie odbyły się międzynarodowe zawody szermiercze

XVI międzynarodowy turniej w szpadzie " o miecz Zerwikaptur Longinusa Podbipięty"

W imprezie brała udział liczna grupa lubuskich szpadzistek i szpadzistów z dwóch klubów „FLESZ” Świdnica, oraz ZKS Drzonków.

W starciach szpadowych dobrze zaprezentowali się Marta Michalczyk, która w kategorii młodziczek wywalczyła 7 miejsce, oraz Błażej Bednarski zajmując 8 pozycję w kategorii dzieci.

Poniżej miejsca pozostałych uczestniczek i uczestników turnieju:

 

Kategoria dzieci:

 • Hania Kacała – 47 m
 • Igor Grzelak – ZKS  18 m
 • Antoni Bednarski – 22 m
 • Michał Madera – 46 m
 • Michał Klimek – Żołnowski- ZKS 50 m

 

Kategoria młodzik:

 • Wojciech Marczak – 22 m
 • Jan Mieszkiełło – 44 m
 • Jakub Gajewski – 50 m
 • Jakub Hałałuda  - ZKS 54

 

Kategoria junior młodszy:

 • Apolonia Lenckosz – 17 m
 • Arkadiusz Kozłowski – 15 m

 

Gratulujemy

 

Dominika Pawłowska wyróżniona za osiągnięcia sportowe 2017

Nasza reprezentantka Dominika Pawłowska została wyróżniona przez urząd Marszałkowski w Zielonej Górze za osiągnięcia sportowe w roku 2017. Dominika otrzymała stypendium wraz z 49 innymi osobami województwa lubuskiego.

Gratulujemy

 

Ogólpoplska Olimpiada Młodzieży - KONIN 2018

Nie udało się powtórzyć wyniku z przed roku w Drzonkowie, gdzie nasze reprezentantki i reprezentanci wywalczyli dwa złote medale na tych prestiżowych zawodach. W Koninie najwyżej sklasyfikowany został Sebastian Michalczyk, który w turnieju indywidualnym uplasował się na 10 pozycji. Jan Marczak zajął miejsce 18, a Arkadiusz Kozłowski 42. Wśród dziewcząt Weronika Marucha uplasowała się na miejscu 18, a Zofia Parysek na 37.

W drugim dniu zawodów w konkurencji drużynowej nasze zawodniczki w składzie: Weronika Marucha, Zofia Parysek , Apolonia Lenckosz, Marta Michalczyk zakończyły zmagania na miejscu 6. W turnieju chłopców Sebastian Michalczyk, Arkadiusz Kozłowski, Wojciech Marczak oraz Jan Marczak  zajęli miejsce 10.

 

 

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - Konin 2018

W Koninie trwa Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w szermierce. W najbliższy piątek odbędą się zmagania w konkurencji indywidualnej szpady dziewcząt i chłopców. W sobotę odbędzie się turniej drużynowy. Barw naszego województwa będą bronili reprezentanci Szkolnego Klubu Szermierczego "FLESZ" Świdnica. Weronika Marucha, Marta Michalczyk, Zofia Parysek, Apolonia Lenckosz, Sebastian Michalczyk, Arkadiusz Kozłowski, Jan Marczak oraz najmłodszy z zawodników Wojciech Marczak.

Trzymamy kciuki. 

I Mistrzostwa Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świdnicy w szpadzie

W dniu 25.04.2018r w szkole podstawowej w Świdnicy odbyły się I Mistrzostwa Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świdnicy w szpadzie. W zawodach wystartowały dzieci od klasy pierwszej do siódmej naszej placówki. Zawodniczki i zawodnicy wystartowali  w kategoriach wiekowych skrzaty, zuchy, dzieci oraz młodzika. Dużą grupę stanowili najmłodsi adepci szermierki, którzy rozpoczęli swoją przygodę ze sportem we wrześniu 2017 roku. W uroczystym wręczaniu nagród uczestniczyli Pani dyrektor Liliana Reimann, Pani wicedyrektor Beata Strzelczyk, oraz wójt gminy Świdnica Pan Adam Jaskulski. 

Wszystkim gratulujemy.

Błażej Bednarski i Wojciech Marczak na podium w Tarnowie Podgórnym

W Tarnowie Podgórnym odbył się ogólnopolskie zawody szermiercze w szpadzie. Dwaj nasi reprezentanci Błażej Bednarski i Wojciech Marczak uplasowali się na pozycjach medalowych. Błażej w kategorii dzieci wywalczył drugą pozycję. Wojtek w młodzikach uplasował się na miejscu trzecim. Obaj zawodnicy w ostatnich startach prezentują wysoka formę. Podopieczni trenerów Mirosława Księżyka i Jarosława Czorniczka będą startowali jeszcze w kilku znaczących imprezach w swoich kategoriach wiekowych. Pozostałe nasze zawodniczki i zawodnicy walczyli z różnym szczęściem. Jest to kolejny etap przygotowań do udziału w wyższych kategoriach wiekowych.  

Marta Michalczyk i Wojciech Marczak na drugich pozycjach w XX Gali Szermierczej

W sobotę zakończyły się zmagania szpadowe podczas XX Gali Szermierczej. Zawody z udziałem 129 zawodniczek i zawodników odbyły się GOSIR w Świdnicy, gdzie oprócz reprezentantów z kraju walczyli przedstawiciele Niemiec oraz Czech. Najlepszymi zarodnikami z naszego klubu okazali się Marta Michalczyk oraz Wojciech Marczak zajmując drugie miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Podczas jubileuszowej XX Gali Szermierczej swoje pierwsze kroki szermiercze stawiali najmłodsi adepci naszego stowarzyszenia. Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Świdnica, oraz jeden z założycieli Szkolnego Klubu Szermierczego "FLESZ" Świdnica Pan Krzysztof Stefański. 

Zawody zorganizowano dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sport wszystkich dzieci – Wspieranie organizacji imprez sportowych dla dzieci i młodzieży oraz wsparciu Samorządu Województwa Lubuskiego

Wszystkie wyniki są dostępne na stronie Polskiego Związku Szermierczego oraz na stronie www.eserwis24.pl

XX GALA SZERMIERCZA

W dniu 07.04.2018r w hali sportowej GOSIR w Świdnicy odbędzie się jubileuszowa XX Gala Szermiercza. Międzynarodowy turniej szpadowy, który jest organizowany od 20 lat jest największym na terenie naszego województwa. Jak zawsze oprócz zawodników krajowych wezmą  w nim udział reprezentanci z Niemiec, Czech oraz Włoch. W każdej kategorii wiekowej wręczone zostaną pamiątkowe puchary ufundowane przez gminę Świdnica.

Zawody rozpoczną się uroczystym otwarciem o godzinie 10.00 

Zapraszamy do kibicowania. 

Challenge Wratislavia 2018

We Wrocławiu rozpoczął się coroczny turniej dziecięcy Challenge Wratislavia. Jako pierwsze na plansze wyszły szpadzistki.

 

W turnieju do 13 lat zwyciężyła Cecylia Cieślik (PKSzerm Warszawa). Trzecie miejsce w tej samej kategorii zajęła Liliana Porwoł (UKS Trójka Radlin). W rywalizacji U15 na podium stanęły trzy Polki - druga była Alicja Klasik (RMKS Rybnik) a trzecie Kinga Zgryźniak (RMKS Rybnik) oraz Gloria Klughardt (UKS MDK Olimp Lubin). Rywalizację najmłodszych szpadzistek zdominowały Ukrainki zajmując trzy pierwsze miejsca. Najniższy stopień podium Anna Maksymenko podzieliła z Alicją Goczał (SKS Grass-Hopper Kalwaria).

 

WYNIKI

U15

1.Chavigny Sophie (Francja)

2.Klasik Alicja (RMKS RYBNIK)

3.Zgryźniak Kinga (RMKS RYBNIK)

3.Klughardt Gloria (UKS MDK OLIMP LUBIN)

5.Scharek Angéla (Węgry)

6.Mazur Ewa (KS CRACOVIA 1906)

7.Cseh Ida (Węgry)

8.Zens Anna (Niemcy)

 

U13

1.Cieślik Cecylia (PKSZERM WARSZAWA)

2.Wimmer Dorina (Węgry)

3.Porwoł Liliana (UKS TRÓJKA RADLIN)

3.Min Magnolia (Wielka Brytania)

5.Korduła Antonina (RMKS RYBNIK)

6.Izdebska Wiktoria (BUDOWLANI TORUŃ)

7.Lebor Hannah (Węgry)

8.Yizhaki Yuval (Izrael)

 

U11

1.Kravchuk Veronika (Ukraina)

2.Vartyvanova Tetiana (Ukraina)

3.Maksymenko Anna (Ukraina)

3.Goczał Alicja (SKS GRASS-HOPPER KALWARIA)

5.Ratyna Magda (MUSZKIETER GLIWICE)

6.Misiak Laura (T.S. GÓRNIK RADLIN)

7.Pajęcka Lena (AZS AWF WROCŁAW)

8.Lipov Kalina (PKSZERM WARSZAWA)

 

Drugi dzień zmagań szermierzy w międzynarodowym turnieju dziecięcym Challenge Wratislavia przyniósł nam walki szpadzistów.

 

Na podium stanęło dzisiaj dwóch Polaków - w najstarszej kategorii wiekowej drugi był Piotr Urban (MKS Gryf Mielec) a w rywalizacji U13 trzecie miejsce zajął Ireneusz Filek (SKS Grass-Hopper Kalwaria). Wśród najmłodszych do ćwierćfinału doszedł Aleksandr Śmigielski (UKS MDK Olimp Lubin).

 

WYNIKI

U15

1.Kó Benedek (Węgry)

2.Urban Piotr (MKS GRYF MIELEC)

3.Cohen Yonatan (Izrael)

3.Somody Soma (Węgry)

5.Klaus Robert (Czechy)

6.Semanenka Mark (Białoruś)

7.Samoilov Roman (Ukraina)

8.Mirica Florin (Rumunia)

 

U13

1.Kó Ágoston (Węgry)

2.Dunay Máté (Węgry)

3.Rizzi Jacopo (Włochy)

3.Filek Ireneusz (SKS GRASS-HOPPER KALWARIA)

5.Brooke Alec (Anglia)

6.Lomonosov Matviy (Ukraina)

7.Plaksin Dmytro (Ukraina)

8.Pietrobelli Giacomo (Włochy)

 

U11

1.Mykytenko Maksym (Ukraina)

2.Gula Maksym (Ukraina)

3.Nicholas Alex (Wielka Brytania)

3.Bykov Anton (Ukraina)

5.Śmigielski Aleksandr (UKS MDK OLIMP LUBIN)

6.Waller Jonáš (Czechy)

7.Lomonosov Andriy (Ukraina)

8.DENG Levi (Niemcy)

Najlepszym wynikiem  z naszych reprezentantek i reprezentantów może poszczycić  się Wojciech Marczak ,który w kategorii do tal 13  uplasował się na 10 miejscu.

Wszystkie wyniki dostępne są na stronie Polskiego Związku Szermierczego

http://www.pzszerm.pl/turnieje/zawody/3076/#top_static_site 

Mistrzostwa Europy Juniorów - Soczi 2018

Zawodniczka naszego klubu Dominika Pawłowska w debiucie uplasowała się na 51 miejscu w turnieju indywidualnym na Mistrzostwach Europy Juniorek, które odbywają się w Soczi. Zwyciężyła reprezentantka Włoch Federica Isola. W rywalizacji drużynowej reprezentacja naszego kraju w składzie, Pawłowska, Mazanek, Falińska i Brych wywalczyły 9 pozycję na 20 sklasyfikowanych zespołów. Pełne wyniki zawodów kobiet w szpadzie dostępne są na stronie Polskiego Związku Szermierczego.

http://www.pzszerm.pl/turnieje/zawody/3067/#top_static_site 

Marta Michalczyk trzecia w Gliwicach

W Gliwicach odbył się co roczny turniej szpadowy pod nazwą "Muszkieter Trophy". W gronie 250 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów Polski w kategorii młodziczek na trzecim miejscu uplasowałam się Marta Michalczyk. W tej samej kategorii wiekowej Gustaw Feliński zajął 8 pozycję. Oprócz Marty i Gustawa  w barwach naszego klubu startowały zawodniczki i zawodnicy w innych kategoriach wiekowych. Poniżej link do wyników zawodów:

GRATULUJEMY

 

http://www.pzszerm.pl/turnieje/zawody/3068/#top_static_site

Dominika Pawłowska powołana na Mistrzostwa Europy Juniorek

Reprezentantka Szkolnego Klubu Szermierczego "FLESZ" Świdnica Dominika Pawłowska została powołana na Mistrzostwa Europy Juniorek do SOCZI (RUS). W raz ze swoim trenerem Jarosławem Czorniczkiem szlifuje formę na obiektach Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie. Dominika w najbliższy weekend wystartuje w turnieju indywidualny. Transmisje z tej imprezy można obejrzeć na stronie Polskiego Związku Szermierczego. 

Trzymamy kciuki.

 

Przygotowania do zawodów i start w pierwszym Pucharze Polski Seniorów

Zawodniczki i zawodnicy Szkolnego Klubu Szermierczego "Flesz" Świdnica wystartowali w pierwszym Pucharze Polski Seniorek i Seniorów w Gliwicach. Wcześniej Dominika Pawłowska i Weronika Marucha przygotowywały się z kadrą narodową w  Wiśle i z pięcioboistami Spale. Dominika startowała w Pucharze Świata Juniorek we francuskiej miejscowość Dijon, gdzie uplasowała się na 25 miejscu. W wspomnianych wcześniej Gliwicach oprócz zawodniczek i zawodników krajowych w imprezie  wzięli udział także reprezentanci Wenezueli, Boliwii, Białorusi, Czech i Ukrainy.

 

W rywalizacji szpadzistek triumfowała Renata Knapik-Miazga (T.S. Wisła Kraków), która w decydującym starciu okazała się lepsza od Ewy Nelip (UKS Żoliborz Warszawa). Trzecie miejsca wywalczyły Danuta Dmowska-Andrzejuk (AZS AWF Katowice) oraz Barbara Rutz (KS Szpada Wrocław).

 

Turniej szpadzistów wygrał Wenezuelczyk Francesco Limardo. Drugi był Maciej Bielec (KS Szpada Wrocław) a na najniższym stopniu podium stanęli Damian Michalak (Piast Gliwice) i Ruben Limardo z Wenezueli.

 

 

 

Klasyfikacja końcowa

 

Szpada kobiet

 

1.KNAPIK-MIAZGA Renata (T.S. Wisła Kraków)

 

2.NELIP Ewa (UKS Żoliborz Warszawa)

 

3.DMOWSKA-ANDRZEJUK Danuta (AZS AWF Katowice)

 

3.RUTZ Barbara (KS Szpada Wrocław)

 

5.MROSZCZAK Anna (KS Szpada Wrocław)

 

6.ZAGAŁA Jagoda (Piast Gliwice)

 

7.SWATOWSKA Martyna (AZS AWF Katowice)

 

8.STEPANYAN Nataliya (Ukraina)

 

22. Dominika Pawłowska

 

23. Weronika Marucha

 

52. Zofia Parysek

 

94. Wilamowska Klaudia

 

99. Lenckosz Apolonia

 

 

 

Szpada mężczyzn

 

1.LIMARDO Francesco (Wenezuela)

 

2.BIELEC Maciej (KS Szpada Wrocław)

 

3.LIMARDO Ruben (Wenezuela)

 

3.MICHALAK Damian (Piast Gliwice)

 

5.BRZOZOWSKI Seweryn (STSzerm Legia Warszawa)

 

6.ZAWROTNIAK Radosław (AZS AWF Kraków)

 

7.NAWROCKI Jerzy (KS Szpada Wrocław)

 

8.NYCZ Mateusz (Piast Gliwice)

 

81. Marczak Jan

 

96. Pytel Piotr

 

105. Michalczyk Sebastian

 

113. Samborski Hubert

Dominika Pawłowska na 8 miejscu w Pucharze Świata Juniorek w Bratysławie !

Reprezentantka Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica Dominika Pawłowska zajęła 8 miejsce w Pucharze Świata Juniorek w Bratysławie. Zwyciężyła zawodniczka z  Włoch Alessandra Bozza. To wielki sukces Dominiki, której kariera sportowa układa się po myśli zarówno zawodniczki jak i naszego klubu. W gronie 186 zawodniczek na miejscu 139 uplasowała się młodsza Weronika Marucha. Jutro turniej drużynowy. 

Turniej szermierczy w Berlinie

W miniony weekend nasi najmłodsi reprezentanci startowali w międzynarodowym turnieju szermierczym dzieci w Berlinie. Ekipa Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica liczyła 13 osób z rocznika 2007 do 2004. Poniżej podajemy wyniki zawodów:

 

20.01.2018 - SOBOTA

 

 1. MICHALCZYK MARTA                       2004        2 miejsce
 2. KRYNICKA ALEKSANDRA                  2004        6 miejsce      
 3. STASIUKIEWICZ JULIA                     2005        1 miejsce
 4. FELIŃSKI GUSTAW                           2004        2 miejsce
 5. MARCZAK WOJCIECH                      2005        1 miejsce
 6. MIESZKIEŁŁO JAN                           2005        2 miejsce      
 7. JAWORSKI BARTOSZ                        2005        6 miejsce

 

21.01.2018 - NIEDZIELA

 

 1. BEDNARSKI ANTONI                     2007         3 miejsce
 2. BEDNARSKI BŁAŻEJ                     2006         3 miejsce
 3. MADERA MICHAŁ                         2006        13 miejsce    
 4. MIKODA JAROSŁAW                     2006         8 miejsce
 5. MIKODA KRYSTIAN                      2008         3 miejsce
 6. GRZELAK IGOR                           2006         5 miejsce

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom gratulujemy. Podziękowanie dla trenera Mirosława Węcławskiego za przygotowanie całego wyjazdu oraz opiekę podczas zawodów naszych reprezentantów.  Dziękujemy również rodzicom Panu Jaworskiemu oraz Panu Grzelakowi za pomoc w bezpiecznym przetransportowaniu naszych podopiecznych na turniej do Berlina.  

Wielki sukces Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica

Tegoroczne Mistrzostwa Polski juniorów w szpadzie rozgrywane są w Piekarach Śląskich przyniosły dwa kolejne medale dla Szkolnego Klubu Szermierczego „FLESZ” Świdnica. Pierwszego dnia  w rywalizacji indywidualnej srebrny medal zdobyła Dominika Pawłowska, a Brązowy Weronika Marucha.  Po złoty medal w turnieju pań sięgnęła Barbara Brych (UKS Wołodyjowski Siem. Śl.), która w finale pokonała naszą reprezentantkę Dominikę Pawłowską (SKS Flesz Świdnica) 15:5. Na najniższym stopniu podium stanęły Weronika Marucha (SKS Flesz Świdnica) i Karolina Mazanek (AZS AWF Wrocław). Jest to wielki sukces naszego klubu. Obie zawodniczki zdobyły złoty medal w kategorii Juniorek Młodszych w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w konkurencji drużynowej w roku 2017.

Klasyfikacja końcowa
Szpada kobiet
1.BRYCH Barbara (UKS WOŁODYJOWSKI SIEM. ŚL.)
2.PAWŁOWSKA Dominika (SKS FLESZ ŚWIDNICA)
3.MARUCHA Weronika (SKS FLESZ ŚWIDNICA)
3.MAZANEK Karolina (AZS AWF WROCŁAW)
5.FALIŃSKA Julia (KSZ WARSZAWIANKA)
6.JANICKA Weronika (MKS KUSY SZCZECIN)
7.KLASIK Alicja (RMKS RYBNIK)
8.RABCZEWSKA Weronika (AZS AWF WROCŁAW)

Flesz Świdnica

15.ZOFIA PARYSEK

32. KLAUDIA WILAMOWSKA

45. NATALIA DOMINIAK

99. KATARZYNA LIGĘZA

 

 

Szpada mężczyzn
1.MICHALAK Damian (PIAST GLIWICE)
2.LUBIENIECKI Wojciech (PTG SOKÓŁ 1893 MIELEC)
3.KOLAŃCZYK Wojciech (UKS PGK ŚREM MRÓZ MANIECZKI)
3.TUMAS Marcin (RMKS RYBNIK)
5.NOGANOWICZ Karol (WKS KOLEJARZ WROCŁAW)
6.KAŁUZIŃSKI Tomasz (UKS MDK OLIMP LUBIN)
7.KOC Franciszek (T.S. WISŁA KRAKÓW)
8.KARDASZEWICZ Jan (PIAST GLIWICE)

Flesz Świdnica

15. PYTEL PIOTR

18.JAN MARCZAK

35. KAMIL KASPERCZAK

59. MICHALCZYK SEBASTIAN

76.HUBERT SAMBORSKI

79.ARKADIUSZ KOZŁOWSKI

90.MICHAŁ KRUK

Na zakończenie Mistrzostw Polski juniorów w szpadzie w Piekarach Śląskich rozegrano turniej drużynowy.

Po tytuł w rywalizacji dziewcząt sięgnął pierwszy zespół Warszawianki. Drugie miejsce przypadło reprezentantkom Piasta Gliwice a trzecie zdobyła drużyna ASZ AWF Wrocław.

Wśród szpadzistów złotymi medalistami zostali zawodnicy Piasta Gliwice po pokonaniu w finale drużyny UKS MDK Olimp Lubin. Ostatni, brązowy medal wywalczyli reprezentanci Gryfa I Mielec.

Klasyfikacja końcowa
Szpada kobiet
1.Warszawianka (Julia Falińska, Zuzanna Kuśmierz, Zuzanna Olchowik, Zuzanna Sulej)
2.Piast Gliwice
3.AZS AWF Wrocław
4.MKS I Kusy Szczecin
5.DOSiR Sokolnia Chorzów
6.Flesz I Świdnica
7.RMKS Rybnik
8.UKS MDK Olimp Lubin

Szpada mężczyzn
1.Piast Gliwice (Michał Bar, Wacław Bartolewski, Jan Kardaszewicz, Damian Michalak)
2.UKS MDK Olimp Lubin
3.Gryf I Mielec
4.T.S. Wisła Kraków
5.PKSzerm I Warszawa
6.RKMS I Rybnik
7.RMKS II Rybnik
8.Zerwikaptur II Kraków

Najmłodsza grupa naszego klubu 2018

 

 

Ferie zimowe 2018

Szkolny Klub Szermierczy „FLESZ” Świdnica zaprasza do aktywnego udziału w zajęciach szermierczych naszych zawodniczek i zawodników podczas ferii zimowych  12.02.2018 – 16.02.2018 r – pierwszy tydzień.

Zajęcia będą się odbywać od poniedziałku do piątku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świdnicy.

 

GODZINY  9.30  -  12.30